62 Rajd Olszynka Grochowska

12-14 marca br. pomimo pandemii COVID-19 i zgodnie z obostrzeniami panującymi w kraju udało się przeprowadzić 62 Rajd Olszynka Grochowska, który odbył się pod hasłem „Poza schematami”. Zgłoszenia na tegoroczny rajd przeszły najśmielsze oczekiwania, ponieważ zapisało się nań aż 541 osób. Zła pogoda oraz kwarantanny uczestników sprawiły, że w rzeczywistości w rajdzie wzięło udział 425 osób, co w aktualnej sytuacji jest ogromnym sukcesem. W trasach zuchowej i harcerskiej uczestniczyły prawie wszystkie jednostki hufca, w tym 4 patrole z drużyn NS, oraz kilka patroli z innych hufców.

Rajd rozpoczął się w piątek wieczorem pod pomnikiem na Olszynce Grochowskiej, gdzie odbył się uroczysty apel otwierający imprezę.  Niestety nie mogli wziąć w nim udziału wszyscy uczestnicy, ale dzięki transmisji live na kanale facebookowym rajdu każdy, kto chciał, mógł wysłuchać rozkazu i poczuć tak charakterystyczny, podniosły klimat olszynki. Pomimo okrojonego składu i padającego deszczu w apelu wzięła udział komendantka Chorągwi Stołecznej hm. Paulina Gajownik.

W sobotę o godzinie 10.00 wystartowały patrole na 3 trasach – zuchowej, harcerskiej oraz turystycznej. Na tę ostatnią zgłosiły się aż 23 patrole (rekord!). Zuchy pomagały gen. Chłopickiemu na nowo odkryć w sobie cechy lidera i dzielnie stanąć na czele sił polskich podczas bitwy. Harcerze zmierzyli się ze złym doktorem Dundersztycem, który zmienił przebieg bitwy o Olszynkę Grochowską, zabierając gen. Chłopickiemu cechy przywódcze. Losy bitwy i świata zostały zmienione, a Polska zniknęła z map świata na zawsze. Uczestnicy trasy turystycznej udali się na spacer po Grochowie i odwiedzili miejsca związane z powstaniem listopadowym oraz bitwą o Olszynkę Grochowską.

Wszystkie trasy zostały przygotowane w oparciu o aplikację ActionBound, dzięki której rajd mógł odbyć się z zachowaniem wszystkich obostrzeń i zasad. Prawie 60 patroli w tym samym czasie brało udział w grze w kilku miejscach prawobrzeżnej Warszawy, dzięki czemu mieliśmy pewność, że patrole nie spotkają się na swoich trasach, a tym samym zminimalizujemy możliwość transmisji wirusa między uczestnikami rajdu. Aby gra nie było tylko spacerem z telefonem w ręku, szefowie tras przygotowali pakiety dla wszystkich patroli, które zawierały materiały potrzebne do wykonania zadań na trasach (np. ziemniaki do wykonania stempli czy obrazki do ułożenia osi czasu). Warto dodać, że w fabułę trasy zuchowej i harcerskiej został wpleciony model przywództwa WAGGGS „Leading for her world”, który ma inspirować młodych ludzi do kierowania się wartościami, budowania postaw, utrwalania zachowań, nabywania wiedzy i umiejętności, których potrzebują, aby być liderami/liderkami.

Niestety, jak to z technologiami bywa, czasem bywają one kapryśne, czego doświadczyliśmy podczas tras. Aplikacja niestety nie wytrzymała obciążenia rozgrywania jednocześnie 11 gier, w których brało udział prawie 60 patroli. Problemy z aplikacją wywołały trochę irytacji, ale przede wszystkim zamieszania związanego z zaliczeniem przebytych i utraconych punktów. Niestety problemy te nie były do przewidzenia, ponieważ nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z podobnych aplikacji na taką skalę i, mówiąc szczerze, mamy nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli.

Po trasach dziennych przyszedł czas na prawdziwą gratkę dla wędrowników i kadry naszego hufca – całonocną podchorążówkę, która wystartowała tradycyjnie spod pomnika Jana III Sobieskiego w Łazienkach Królewskich. Podczas tegorocznej trasy wędrowniczej uczestnicy wcielili się w rządy wybranych państw, które zostały zaatakowane przez hakerów i z których skarbców z każdą minutą ubywało milion dolarów. Podczas wielu etapów zadaniem patroli było zdobyć jak najwięcej środków, by nadrobić straty w skarbcu i odkryć sposób na pokonanie hakerów. Nie brakowało trudnych zadań logicznych, ciekawych eksperymentów chemicznych no i przede wszystkim długiej trasy do przejścia (licznik kroków mówi, że ok 25 km było zrobione). Zadania były ciekawe, a do ich realizacji wykorzystane były nowe technologie i wiele aplikacji mobilnych. Dzięki nim m.in. mogliśmy połączyć się z punktowymi, którzy na co dzień przebywają w USA czy w Londynie.

Wyniki 62 Rajdu Olszynka Grochowska

Trasa zuchowa: 1 miejsce – 211 WGZ „Baśniogród”, 2 miejsce – 288 WGZ „Dreptusie”, 3 miejsce – 295 WGZ „Obieżyświaty”

Trasa harcerska: 1 miejsce – Włóczykije Alfa – 288 WDH „Włóczykije”, 2 miejsce – Frędzle Szeherezady – 211 WDH „Kaskada”, 3 miejsce – Miękkie kamienie – 296 WWDH „Wir”

Trasa turystyczna: 1 miejsce – Jarek M, 2 miejsce – Kako, 3 miejsce – sPORTOwcy

Trasa wędrownicza: 1 miejsce – Malinki (31, 32, 295, 297 i Zulu), 2 miejsce – Tararirataratonga (211), 3 miejsce – Patrol ambitny jak jego nazwa (211)

Bardzo dziękuję sztabowi rajdu – bez WAS Olszynki by w tym roku nie było!

Nina, Michał, Agata, Marta, Jacek – dziękuję za każdą godzinę, którą poświęciliście na przygotowanie tras, wklepywanie ich do aplikacji, drukowanie, wycinanie i wiele innych czynności, które musieliście wykonać, by ponad 400 uczestników mogło wziąć udział w rajdzie. Wasza pozytywność jest bardzo budująca i mam nadzieję, że dla Was uśmiechy bąbelków (tych większych też) również są satysfakcją z wykonanej pracy.

Agata, Mojec – dziękuję za godziny przygotowywania grafik, postów na FB, poprawek plakietki i przede wszystkim za to, że o każdej porze dnia i nocy mogę liczyć na Waszą radę czy pomoc.

Drewniak – dziękuję, że nie muszę 5 razy pytać czy coś będzie zrobione, bo wszystko masz pod kontrolą. Taki człowiek jak Ty w ekipie to złoto.

Polo, Gabi – dziękuję, ze tak dzielnie pomagaliście przy tworzeniu trasy zuchowej i harcerskiej. Bez Was również ta Olszynka nie byłaby taka sama.

Dziękuję również wszystkim uczestnikom i mam nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się już wszyscy na placu Szembeka  podczas apelu rozpoczynającego 63 Rajd Olszynka Grochowska.

phm. Julita Przesmycka

Rajd był współfinansowany ze środków m.st. Warszawy