hm. Stefan Romanowski

1928-2028

Z ogromnym żalem społeczność naszego hufca przyjęła wiadomość, że w dniu dzisiejszym odszedł na wieczną wartę nasz były wieloletni komendant, budowniczy „Słonecznej Republiki” w Ocyplu, autor książek o hufcu i jego instruktorach, kierujący do ostatniego dnia Kręgiem Instruktorskich Pokoleń „Romanosy” hm. Stefan Romanowski.

Pogrzeb hm. Stefana Romanowskiego odbędzie się w środę 7 listopada w kościele murowanym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Cmentarzu Bródzieńskim (ul. św. Wincentego). Zbiórka hufca o godz. 9.20 po prawej stronie dziedzińca przed kościołem. Komendantka hufca zobowiązała wszystkie szczepy/drużyny do wystawienia reprezentacji środowisk. Hufiec oraz szczepy 31, 112, 288 i 295 WDHiGZ wystawią poczty sztandarowe.

Komendantka hufca phm. Krystyna Mamak w rozkazie specjalnym ogłosiła do dnia pogrzebu żałobę w Hufcu Warszawa-Praga-Południe.

Warszawa, 29 października 2018r.

ROZKAZ SPECJALNY L.S. 6/2018

Zuchy, Druhny i Druhowie!

Październikowy poranek przyniósł smutną wiadomość. Na wieczna wartę odszedł harcmistrz Stefan Romanowski, wieloletni komendant naszego hufca, komendant „Słonecznej Republiki”, przewodniczący Instruktorskiego Kręgu Pokoleń „Romanosy”, autor wielu książek na temat historii hufca.

Przez lata swej harcerskiej drogi był drużynowym, komendantem hufca, członkiem Rady Naczelnej ZHP, przewodniczącym IKP „Romanosy”, członkiem Chorągwianej Komisji Historycznej. Aktywnie działał na każdym szczeblu naszej organizacji. Ponad 50 lat temu pozyskał ośrodek w Ocyplu, który przez wiele lat prowadził i budował.Wychował wiele pokoleń zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Większość swojego życia związał z pracą na rzecz naszego hufca.Pomimo sędziwego już wieku do końcaaktywnie uczestniczył w życiu hufca. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Zuchy, Druhny i Druhowie!

  1. Zarządzam żałobę w Hufcu ZHP Warszawa-Praga-Południe do dnia pogrzebu.
  2. Polecam kirem okryć sztandary, a krzyże harcerskie wszystkich członków hufca przepasać czarnymi opaskami.
  3. Zobowiązuję środowiska hufca wraz z pocztami sztandarowymi do udziału w uroczystościach pogrzebowych.

Czuwaj!

phm. Krystyna MAMAK

Pogrzeb druha Stefana

W środę 7 listopada na Cmentarzu Bródnowskim pożegnaliśmy wieloletniego komendanta naszego hufca hm. Stefana Romanowskiego. W ostatniej drodze poza najbliższą rodziną udział wzięli wychowankowie druha Stefana, Naczelniczka ZHP, Komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP, Komendantka Hufca oraz harcerki, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe. Obecni też byli liczni Jego przyjaciele, działający z Nim w ZHP w ciągu minionych kilkudziesięciu lat.   

Uroczystości rozpoczęła msza święta. W wypełnionym po brzegi kościele zebrali się wszyscy, którzy mogli pożegnać druha Stefana. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Związku Harcerstwa Polskiego, Chorągwi Stołecznej ZHP, Hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe i środowisk naszego hufca. W homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na ból, który towarzyszy odejściu bliskiej osoby. Celebrans zauważył jednak, że jako osoby wierzące żałobnicy nie mogą zapomnieć o obietnicy życia wiecznego. To właśnie tam dane będzie spotkać się ponownie z hm. Stefanem Romanowskim. Na zakończenie mszy odczytany został życiorys druha Stefana. 

 Po mszy kondukt żałobny przeszedł na ostateczne miejsce spoczynku druha Romanowskiego. Jako pierwsza głos zabrała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. W kilku słowach wspomniała najważniejsze dokonania druha Stefana. W imieniu hufca ostatnie pożegnanie odczytała komendantka hufca phm. Krystyna Mamak. W swoich wspomnieniach szczególny nacisk położyła na wskazanie inicjatyw, jakie miały miejsce w hufcu dzięki druhowi Romanowskiemu. Nie moglo zabraknąć wspomnień o „Słonecznej Republice”, która została zbudowana za czasów druha Stefana, o Instruktorskim Kręgu Pokoleń „Romanosy”, któremu zmarły przewodniczył do ostatnich swych dni, czy o licznych wydawnictwach, szczególnie tych dotyczących historii i instruktorów naszego hufca. Dodatkowo swoimi wspomnieniami podzielił się: harcerski poeta i kompozytor hm. Jan Chojnacki oraz hm. Andrzej Banasik. Uroczystość zakończyła się zawiązaniem harcerskiego kręgu. 

 Ciało druha Stefana spoczęło w grobie rodzinnym, kwatera 4C-3-27 

 Komendantka Hufca przedłużyła do 30 listopada br. trwającą w hufcu żałobę. 

Komendantka pragnie także podziękować wszystkim instruktorom, harcerzom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie pogrzebu, a także tym, który uczestniczyli w ostatniej drodze druha Stefana. Szczególne podziękowania kieruje do hm. Róży Karweckiej, hm. Jacka Czajki, phm. Marty Czajki i ćw. Marcina Czajki.