55ROGpl.png

Pięćdziesiąty piąty za nami

Blisko 500 uczestników wzięło udział w 55. Rajdzie Olszynka Grochowska "Szlakiem Nieśmiertelnych", który odbył się w sobotę 8 marca na terenie Warszawy. Podobnie jak w zeszłym roku rajd organizowany był wspólnie z Obwodem ZHR Praga-Południe. Do komendy rajdu weszli również instruktorzy z wydzielonego Hufca Wawer. Honorowy patronat nad rajdem objęli burmistrzowie dzielnic Praga-Południe i Rembertów; projekt współfinansowany był przez m.st. Warszawa.
 
Rajd rozpoczął się mszą świętą w kościele Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka, którą koncelebrowali ks. prałat Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii oraz ks. Marek Zdanowicz kapelan hufca. Na początku eucharystii słowo do zebranych wygłosił ks. Krzysztof, który wyraził radość z tak licznej obecności zuchów i harcerzy. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach ważne jest budowanie świadomości patriotycznej i kultywowanie historii bohaterskich zrywów. Ks. Marek w homilii odniósł się do hasła tegorocznej edycji rajdu. Wyjaśnił zgromadzonym znaczenie słowa nieśmiertelny zarówno w kontekście pamięci o wydarzeniach historycznych, jak i wiary chrześcijańskiej. Po eucharystii na placu Szembeka odbył się apel, w którym udział wzięli komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Paulina Gajownik, radny m.st. Warszawa hm. Paweł Lech, honorowy komendant Hufca ZHP Praga-Południe hm. Stefan Romanowski, seniorzy i instrzuktorzy hufca. Komendantka Chorągwii wspólnie z komendantkami Hufców ZHP Praga-Południe, Wawer i przewodniczącą Obwodu ZHR Praga-Południe złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą bohaterów bitwy pod Olszynką Grochowską. Po apelu uczestnicy wyruszyli na trasy.
 
Zuchy przeniosły się do muzeum Olszynki Grochowskiej, w którym co roku w rocznicę bitwy ożywają postacie. Niestety w tym roku czterej generałowie opuścili muzeum ze swymi bagnetami. Zadaniem zuchów było zdobycie srebrnych monet, dzięki którym mogły odzyskać zabrane bagnety i namówić generałów do powrotu do muzeum. Trasę przygotowały: pwd. Paulina Janowska, pwd. Marta Pisarek, pwd. Olga Czeranowska, sam. Agata Pietrzak.
 
Harcerze i harcerze starsi również spotkali na swej drodze postacie z czasów powstania listopadowego. Uczestnicy musieli zdobyć jak największą liczbę czapek oficerskich, dzięki którym bohaterowie mogli powrócić do swoich czasów. Harcerze musieli uważać, aby przy wykonywaniu zadań nie doszło do zmiany przebiegu wydarzeń – mogło się to skończyć dla wszystkich tragicznie! Trasę przygotowali: HO Patryk Całun i ćw. Michał Janiec.
 
Drużyny Nieprzetartego Szlaku, rodziny, mieszkańcy Warszawy wyruszyli na trasę turystyczną, podczas której mogli odwiedzić miejsca związane z powstaniem listopadowym. W trakcie spaceru musieli wypełnić krzyżówkę, a także odpowiedzieć na pytania kwizu. Trasę przygotował hm. Jacek Czajka. 
 
Wieczorem na trasę Podchorążówki wyruszyli wędrownicy i kadra drużyn. Tegoroczna fabuła nawiązywała do czasów działań płk. Ryszarda Kuklińskiego. Uczestnicy wcielili się w agentów, którzy zdobywali tajne informacje. Musieli działać bardzo ostrożnie, aby nie zostać zdemaskowanym. Trasę przygotował phm. Kamil Wojciechowski.

Zespół Historyczny Hufca wydał z okazji rajdu drugi w tym roku numer "Praskiego Świerszcza". 
 
Zwycięzcy 55. Rajdu Olszynka Grochowska "Szlakiem Nieśmiertelnych"
 
TRASA ZUCHOWA
I miejsce – 32 WGZ Bajkolandia – patrol 2; 144 WGZ Koło Ratunkowe;
II miejsce – 112 WGZ Kraina Fantastów; 297 WGZ Z.K.Księżycowych Elfów.
 
TRASA HARCERSKA Z MODUŁEM STARSZOHARCERSKIM
I miejsce – 32 WDH Wanta; 160 WDH Desertum;
II miejsce – 297 WDH Zarzewie.
 
TRASA WĘDROWNICZA – PODCHORĄŻÓWKA
I miejsce – 44 WDH Stanica;
II miejsce – Akademia Zucholis;
III miejsce – 265 WLDH Skrzydła; 265 WDW-ek Czarnohora.

phm. Piotr Piskorski

komendant rajdu