3 stycznia w zimowej siedzibie hufca w Szkole Podstawowej nr 72 prawie dwadzieścioro młodszych i starszych instruktorów i członków kadry spotkało się, by w czasie trzeciego wieczoru rozmów o harcerstwie podjąć temat drużyn wielopoziomowych. W związku ze zmianami w strukturach szkolnictwa takich drużyn zaczyna powstawać coraz więcej.
W trakcie burzliwej i nie zawsze zgodnej z założonym programem dyskusji, prowadzonej przez hm. Adama Czetwertyńskiego i hm. Stanisława Matysiaka, przedstawiciele środowisk: 3, 160, 211, 288, 295, 296 wraz członkami komendy hufca i hm. Leszkiem Adamskim doszli do następujących wniosków:
– Dawne rozwiązania, sprzed trzydziestu czy czterdziestu lat, dziś się nie sprawdzą. Warto jednak wiedzieć, jak niegdyś szczepy harcerskie i starszoharcerskie (dziś: wędrownicze) pracowały. Że zuchy wstępowały do harcerstwa w drugiej klasie, a drużyny harcerskie skupiały młodzież od klasy piątej do siódmej (ósmej).
– Wskazane jest, aby w drużynie harcerskiej zastępowi byli nieco starsi, a więc byli harcerzami starszymi. W części naszych środowisk wszyscy gimnazjaliści automatycznie przechodzili do drużyn starszoharcerskich, co powodowało, że zastępy były pozbawiane doświadczonych zastępowych.
– W drużynie harcerskiej może pracować zastęp/zastępy starszoharcerskie – taka drużyna jest drużyną wielopoziomową. Drużynowy takiej drużyny powinien być przeszkolony i znać nie tylko metodykę harcerską, ale i starszoharcerską. Dlatego zespół kształcenia w porozumieniu z namiestnictwami – harcerskim i starszoharcerskim – zorganizuje całodniowe warsztaty starszoharcerskie, wspomagając drużynowych drużyn wielopoziomowych, ale także drużynowych starszoharcerskich i harcerskich.
– Optymalne jest, gdy w szczepie pracuje drużyna harcerska (drużyny harcerskie) i starszoharcerska (niezależnie od zuchów). Drużyna starszoharcerska w swoim programie powinna mieć zadania mające charakter służby na rzecz drużyn zuchowych i harcerskich. Nie jest dobrze, gdy harcerze w wieku starszoharcerskim są w środowisku wyłącznie wykorzystywani jako grupa do wykonywania zadań na rzecz młodszych harcerzy.
– Wskazane jest, by zastęp zastępowych w drużynie harcerskiej pracował zgodnie z metodyką starszoharcerską, realizując w swym gronie zadania interesujące dla harcerzy starszych.
– Nie rozmawiano o warsztatach harcerskich dla drużynowych zuchowych i starszoharcerskich. Otwarte także pozostaje takie zorganizowanie kursu drużynowych harcerskich i starszoharcerskich, aby dawał on uprawnienia do prowadzenia także drużyn wielopoziomowych. Odrębnej dyskusji i decyzji komendy hufca wymaga próba odrodzenia ruchu wędrowniczego w nowych, czteroletnich szkołach ponadpodstawowych, które zaczną pracować za półtora roku.
ac