hm. Adam Sikoń odbierający Nagrodę Warszawy

Instruktorzy hufca wyróżnieni nagrodą m.st. Warszawy

W przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego – w tym roku osiemdziesiątej, Rada m.st. Warszawy spotkała się w budynku Politechniki Warszawskiej na tradycyjnej uroczystej sesji.

Odbywająca się co roku 31 lipca sesja Rady m.st. Warszawy jest okazją nie tylko do podziękowania powstańcom za ich służbę, ale też nagrodzenia osób i organizacji, które wyjątkowo przysłużyły się Syreniemu Grodu. W tym roku wśród wyróżnionych nagrodą m.st. Warszawy znalazło się dwoje naszych instruktorów: hm. Barbara Prószyńska i hm. Adam Sikoń.

Hm. Barbara Prószyńska – prawniczka, nauczycielka, instruktorka Hufca Grochów, potem Praga-Południe od 1958 r. początkowo jako drużynowa 211 WDH-ek, a później komendantka Szczepu 211 WDHiZ. Od 1969 r. pełniła służbę w Chorągwi Warszawskiej/Stołecznej. Wybrana na funkcję komendantki w roku 1974. Kierowała Chorągwią Stołeczną do 1981 r. W latach późniejszych była między innymi dyrektorką Pałacu Młodzieży w Warszawie. Obecnie jako przewodnicząca Komisji Historycznej Chorągwi Stołecznej ZHP dokumentuje dziedzictwo warszawskiego harcerstwa. Druhna Barbara została nagrodzona za służbę na niwie harcerskiej i zawodowej m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Złotą Odznaką Honorową „Za zasługi dla Warszawy”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Hm. Adam Sikoń – instruktor hufca od lat 60, początkowo drużynowy i szczepowy 29 WDH na Grochowie, później komendant Szczepu 295 WDHiZ na Saskiej Kępie. Od 1983 do 2023 r. namiestnik drużyn Nieprzetartego Szlaku Hufca Praga-Południe. W trakcie służby instruktorskiej pełnił szereg innych funkcji, m.in. zastępcy komendanta hufca i przewodniczącego komisji rewizyjnej. Obecnie jest członkiem rady namiestnictwa NS hufca i referatu NS Chorągwi Stołecznej. Zawodowo druh Adam był urzędnikiem służby cywilnej do rangi zastępcy dyrektora departamentu w resortach odpowiedzialnych za politykę społeczną. Za służbę  harcerską i na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Złotą Odznaką Honorową „Za zasługi dla Warszawy” i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Najważniejszym dla Niego odznaczeniem jest ten przyznawany na wniosek dzieci – Order Uśmiechu.

Druhna Barbara i druh Adam dołączyli do dwójki laureatów tej nagrody – śp. hm. Stefana Romanowskiego i hm. Róży Karweckiej.

Nagroda m. st. Warszawy jest przyznawana przez Radę Warszawy od 2008 r. szczególnie zasłużonym na rzecz miasta osobom i organizacjom.