laureaci nagród KIWIA

Zastępczyni komendanta laureatką prestiżowej nagrody

W dniach 20-22 czerwca 2024 r. odbyła się w Seulu 17. Koreańska Międzynarodowa Wystawa Wynalazków Kobiet (KIWIE), która zgromadziła wystawczynie z całego świata, które zaprezentowały około 400 projektów. Z nich międzynarodowe jury wyróżniło jeden projekt nagrodą Grand Prix oraz pięć nagrodą Semi Grand Prize.

Wśród tych pięciu znalazło się zgłoszenie patentowe Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej  Warszawie, którego współautorką jest dr hm. Kinga Żelechowska-Matysiak, zastępczyni komendanta hufca Warszawa-Praga-Południe ds. pracy z kadrą i była komendantka szczepu 32 WDHiGZ z Witolina.

Druhna Kinga z zespołem otrzymała nagrodę za badanie „Koniugat trastuzumab-emtanzyna znakowany izotopowo o właściwościach przeciwnowotworowych, sposób jego otrzymywania i jego zastosowanie w terapii antynowotworowej”. Otrzymany według tego wynalazku terapeutyk łączy jednoczesne działanie chemoterapeutyku i promieniowania jonizującego, co istotnie zwiększa skuteczność leczenia.

Związek Harcerstwa Polskiego poprzez swoją misję wspierania wszechstronnego rozwoju kształtuje umiejętności miękkie, jak i zachęca do rozwijania umiejętności i stawiania sobie wyzwań. Człowiek ukształtowany przez współczesne harcerstwo m. in.:

 Powinien być człowiekiem uczącym się, czyli gotowym na zmiany – stale poszukiwać rozwiązań i zadań, uczyć się (nie tylko na błędach), być ciekawym świata, poszukiwać i selekcjonować informacje, odnajdywać siebie w procesie zmian oraz chętnie zdobywać wiedzę i wykształcenie oraz doświadczenia. Pracuje nad sobą całe życie – planuje swój rozwój, stara się być wszechstronny, mieć pasję, odważnie podejmować wyzwania i konsekwentnie realizować cele. Chce wiedzieć więcej, niż wie i umieć więcej, niż umie.

Organizatorami wystawy był Koreański Urząd Własności Intelektualnej (Korean Intellectual Property Office) oraz Koreańskie Stowarzyszenie Wynalazczyń (Korea Women Inventor Association). KIWIE to praktycznie jedyne wydarzenie na świecie mające na celu promocję wynalazków, którymi autorami bądź współautorami są kobiety.

Zdjęcie tytułowe Stowarzyszenie Polskich. Wynalazców i Racjonalizatorów https://polskiewynalazki.pl