„Ciechocinek jaki cudny…”

„Ciechocinek jaki cudny…” – to hasło realizowanego przez nas tropu.

W dniach 3 – 17 listopada 2023 r. odbył się IX biwak rehabilitacyjny Namiestnictwa Nieprzetartego Szlaku. Tym razem w uzdrowisku w Ciechocinku. W biwaku wzięła udział 26-osobowa grupa harcerzy ze 161 WDH NS „Słoneczni wędrowcy” i 2 Szczepu NS „Jerzyki” z Leszna. Kolejny już raz fundatorem pobytu była Fundacja Ochrony Zdrowia Inwalidów w Warszawie. Głównym celem naszego wyjazdu była rehabilitacja. Każdy z nas uczestniczył w 30 zabiegach oraz zajęciach w basenie solankowym – głównej atrakcji Ciechocinka – i zajęciach na siłowni. Każdego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w realizacji zadań dwóch tropów.

„Ciechocinek jaki cudny….” – w ramach tego tropu każdy z nas brał udział w wycieczce : pieszej z przewodnikiem po Ciechocinku, zwiedzaniu Muzeum Warzelnictwa, wyprawie do Torunia, Golubia-Dobrzynia i okolicy. Mieliśmy też okazję poznać muzykę i tańce Romów. Uczestniczyliśmy w wieczorze organizowanym dla nas przez zespół Don Wasyla, znanego organizatora festiwali muzyki cygańskiej – mieszkańca Ciechocinka. Kujawy są ziemią którą zamieszkuje wiele rodzin romskich, a Ciechocinek stał się ich stolicą.

Realizowaliśmy też zadania związane z przyrodą. Ciechocinek to miasto kwiatów, ciekawych roślin oraz drzew. Każdy z nas wykonał kartę do wspólnego zielnika. W ramach drugiego tropu „A na Kujawach już jesień ….”, wykonaliśmy prace plastyczne: karty świąteczne, ozdoby oraz aniołki. Uczestniczyliśmy również w warsztatach z dekupażu. Nie zabrakło też miejsca na harcerską piosenkę w ramach warsztatów muzycznych. W czasie naszego pobytu spotykaliśmy się wieczorami w harcerskim kręgu podsumowując nasze wspólne działania. Z piętnastodniowego pobytu powstał kalendarz rysunkowy obrazujący każdy dzień naszego pobytu. W czasie wycieczki zapewniono nam znakomite warunki mieszkaniowe – komercyjną część hotelową oraz wspaniałe wyżywienie i opiekę lekarską. Dzięki życzliwości, opiece i zaangażowaniu całego personelu Sanatorium Uzdrowiskowego „Łączność”, nasz pobyt należał do bardzo udanych. Ciężko nam było rozstawać się z Ciechocinkiem. Pan gen. bryg. Tomasz Dominikowski, Dowódca Garnizonu Warszawa, zapewnił nam luksusowy transport autokarowy na przejazd do Ciechocinka i z powrotem. Wielkie słowa uznania za pracę wychowawczą kierujemy do pwd. Joanny Legdowicz, phm. Elżbiety Wachnik, dh. Joanny Jakubowskiej, dh. Julitty Żmijewskiej, dh. Lidii Gawrychowskiej i phm. Janusza Cedro. Mamy nadzieję, że w 2024 roku spotkamy się na X Jubileuszowym biwaku rehabilitacyjnym w Krynicy.