Grudzień w Chorągwi Stołecznej ZHP

Grudzień był dla nas pełen wrażeń. Na początku tego miesiąca zostały opublikowane wyniki konkursu miasta st. Warszawy „S3ktor”. Było to dla naszych wolontariuszy niezwykle ważne wydarzenie. Chorągiew Stołeczna zajęła 2 miejsce za „Stołeczne szycie maseczek”. Ponad 2 tysiące wolontariuszy, harcerzy i harcerek, rodzin i przyjaciół uszyło ponad ćwierć miliona maseczek dla najbardziej potrzebujących ochrony, czyli dla lekarzy, medyków i pielęgniarek, dla policji, przedszkoli, domów opieki i wielu innych. Hurtownie i firmy przekazywały materiały na maseczki całkowicie za darmo. Nagroda w wysokości 15 tys. zł została przekazana na cele charytatywne. 

Grudzień to również okres świąteczny. W tym szczególnym czasie nie zapomnieliśmy o osobach, które najbardziej potrzebują naszej pomocy. Wraz z miastem st. Warszawą między innymi braliśmy udział w akcji „Paczka” – rozdawania osobom biednym i bezdomnym produktów pierwszej potrzeby oraz jedzenia. Braliśmy również udział w akcji zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w akcji „Paczka dla powstańca” – zawoziliśmy podarunki bohaterom Powstania Warszawskiego.

W ramach działalności charytatywnej odpowiedzieliśmy na sytuację przy naszej wschodniej granicy. Wspólnie zebraliśmy rzeczy potrzebne osobom, które przebywają w lasach i na przygranicznych polach. Wszystkie dary zostały przewiezione do siedziby Caritas Polska, skąd dalej trafiły do potrzebujących.

Okres Bożego Narodzenia to również czas nadziei i zadumy. Dlatego, jak co roku, wzięliśmy udział w przekazywaniu mieszkańcom Warszawy „Betlejemskiego Światła Pokoju”. Jest to jedna z  najpiękniejszych tradycji harcerzy i skautów na świecie. W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów i harcerzy w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Dotarł on i do nas a swoim blaskiem pod tegorocznym hasłem „Światło nadziei” oświetlał ołtarze kościołów i instytucji publicznych, niosąc ze sobą przesłanie na lepsze jutro, lepszy świat.