dyskusja o 1WDP 18.11.17.JPG

Rozmawiamy o bohaterze hufca

18 listopada w Muzeum Pragi w ramach zbiórki namiestnictwa harcerskiego „Heliodor” odbyła się dyskusja na temat bohatera Hufca Praga-Południe – 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W debacie uczestniczyli przedstawiciele środowisk: 3, 32, 160, 211, 288, 295, 297 i 420, a także hm. Leszek Adamski i hm. Krzysztof Bąbel – były komendant hufca. Wesołe twarze uczestników można podziwiać na zamieszczonym zdjęciu.

18 listopada w Muzeum Pragi w ramach zbiórki namiestnictwa harcerskiego "Heliodor" odbyła się dyskusja na temat bohatera Hufca Praga-Południe – 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W debacie uczestniczyli przedstawiciele środowisk: 3, 32, 160, 211, 288, 295, 297 i 420, a także hm. Leszek Adamski i hm. Krzysztof Bąbel – były komendant hufca. Wesołe twarze uczestników można podziwiać na zamieszczonym zdjęciu.
 

Poszczególne drużyny harcerskie, zgodnie z metodą harcerską, włączyły się w przygotowanie zbiórki. Każda z jednostek otrzymała krótkie zagadnienie do omówienia i przekazania wszystkim pozostały. Dzięki temu, bez dużego nakładu sił dowiedzieliśmy się o: gen. Zygmuncie Berlingu, powstaniu dywizji w Sielcach nad Oką, jej udziale w bitwie pod Lenino i Powstaniu Warszawskim, losach powojennych, a także jej pozostałościach w kulturze polskiej. Przypomniano realizację akcji „Bohater” i uroczyste przyjęcie imienia przez hufiec. Całość podsumowano w paru dyskusjach i debatach, na tematy: czy i jak pracować z naszym bohaterem. Zdania były podzielone, więc temat jest wciąż żywy. 

 

Uczestnicy zbiórki otrzymali materiał opracowany przez hm. Stefana Romanowskiego na temat działalności hufca do roku 1988.
 

Po części merytorycznej omówiliśmy trasę harcerską na rajdzie Olszynka Grochowska oraz grę zastępów, która odbędzie się już za tydzień. Wybraliśmy też temat kolejnej zbiórki (3 lutego 2018 r.): „Nowoczesne i zapomniane formy pracy”.