W sobotę 11 kwietnia przedstawiciele środowisk 32, 160, 211, 295, 297, Nieprzetartego Szlaku, Komendy Hufca i Hufca Otwock uczestniczyli w dyskusji na temat ewentualnych zmian w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Dyskusję moderowała hm. Anna Michalina Gieniusz.
Zebrani uznali, że właściwym rozwiązaniem jest wprowadzenie drugiej, alternatywnej roty Przyrzeczenia Harcerskiego. Poza Sprawiedliwością i Prawdą, zaproponowaną przez zespół powołany przez GK ZHP, można rozważyć w Przyrzeczeniu alternatywnym wprowadzenie wymiennie ze słowem Bóg pojęcia Dobra Najwyższego. Po zaakceptowaniu przez zjazd ZHP drugiej roty należy rozważyć treść pierwszego punktu Prawa Zucha.
Najwłaściwsze by było, aby nie zmieniać Prawa Harcerskiego. Jednak w przypadku zmienienia Prawa dyskutanci zgodzili się na wykreślenie pierwszego punktu w obecnym brzmieniu, który jest powtórzeniem Przyrzeczenia. Można także pozostawić ten punkt z z treścią: Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki. Zebrani rekomendują dołączenie punktu dotyczącego dbałości o siebie i swój wygląd (Godnie się prezentować).
Zebrani zgodzili się na zachowanie punktu Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy bez zmian. Uważamy, że jest to symbol potrzebny i funkcjonalny wychowawczo.
Proponowany nowy punkt: Harcerz stara się wiedzieć więcej niż wie i umieć więcej niż umie, wzbudził duże kontrowersje. Od usunięcia go jako nic nie wnoszącego do Prawa do pełnej akceptacji (jest dobry, zachęca do działania, nauki, wpisuje się w obecne trendy rozwoju). Jednak właściwsza byłaby wersja Harcerz chce wiedzieć… i sumiennie spełnia swoje obowiązki.
Punkt: Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać może także brzmieć: Harcerz jest przyjacielem przyrody, poznaje jej piękno i tajemnice.
Propozycja punktu: Harcerz jest pracowity, oszczędny i gospodarny nie została zaakceptowana. Trzeba pozostawić pojęcie ofiarności, czyli punkt mógłby brzmeć: Harcerz jest ofiarny, pracowity i gospodarny – bo oszczędność mieści się w gospodarności.
Ostatni punkt wzbudził największe emocje. Po długiej dyskusji uznano, że najlepszą wersją będzie punkt przyjęty przez ZHPpgK: Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach. Zwalcza szkodliwe nałogi.
Pełne wnioski z dyskusji będą przedstawione GK ZHP.