Zmarła hm. Alicja Zbrojewicz

We  wtorek 13 stycznia 2015 r. w wieku 84 lat zmarła harcmistrzyni Alicja Zbrojewicz. Po 1956 r. drużynowa w Hufcu Otwock, w latach sześćdziesiątych w Hufcu Rembertów, następnie komendantka Ośrodka Centrum w Hufcu Praga Południe, szczepowa 160 WDHiGZ i od 1968 r. przez lat dwadzieścia komendantka Szczepu 112 WDHiGZ. 

Pamiętam Ją jako komendantkę "112". Była moją drużynową 112 WDH "Biedronki", wychowawczynią oraz nauczycielką historii. 
To Ona pokazała mi Polskę. Jako  wychowawczyni, drużynowa i komendantka szczepu woziła mnie na klasowe wycieczki, obozy stałe szczepu, a przede wszystykim na obozy wędrowne w Tatry, Beskidy i Bieszczady. Dzięki Niej pokochałam góry. To Ona pierwsza uświadomiła mi, że harcerstwo to styl życia. 
Do końca lat 80-tych była aktywną instruktorką naszego hufca. Przez ostatnich kilka lat miała kłopoty w poruszaniu się.  Po raz ostatni spotkała się z nami na jubileuszu z okazji 50-lecia hufca. Powiedziała mi wtedy: "Jesteś już  komendantką  hufca, ja mogę spokojnie umierać".
 
Pogrzeb druhny Ali odbędzie się w poniedziałek 19 stycznia o godz. 13.00 na Cmentarzu w Marysinie Wawerskim, ul. Korkowa 152 (wyprowadzenie do grobu rodzinnego przy bramie głównej cmentarza). Proszę o służbę Szczepy 160 WDHiGZ oraz 288+112 WDHiGZ.
 
Czuwaj! 
Komendantka Hufca

 

Zadano mi kiedyś pytanie, a co ja mam z harcerstwa, kiedy tyle się zmieniło? Czy nie szkoda tych lat znaczonych pasją społecznikowską? Otóż po chwili odpowiedziałam stanowczo – Nie! Nie szkoda! To były piękne lata, pełne pracy, inwencji i satysfakcji. Dziś, kiedy słyszę o swoich wychowankach – uczniach i instruktorach, a nawet harcerkach, że pełnią odpowiedzialne funkcje społeczne i zawodowe, że działają w różnych organizacjach, że są aktywni społecznie, czuję się usatysfakcjonowana. Wieloletni trud nie poszedł na marne! (…) A w końcu jakie cele miało harcerstwo? Miało wychowywać wszechstronnego patriotę i w tym widzę sens mojej wieloletniej pracy. 

hm. Alicja Zbrojewicz

w publikacji hm. Stefana Romanowskiego "Byliśmy potrzebni. ZHP Praga Południe – Rembertów – Wawer…", Warszawa 1998