61. Rajd Olszynka Grochowska „Na szlaku historii”

W dniach 7-8 marca br. na terenie Warszawy odbył się 61. Rajd Olszynka Grochowska "Na szlaku historii". W wydarzeniu wzięło udział ponad pięciuset uczestników - głównie zuchów i harcerzy z naszego hufca. Organizatorzy zapewnili wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń na sześciu fabularyzowanych trasach. Rajd zaczął się w sobotę od uroczystego apelu hufca i zakończył się o 6.00 rano w niedzielę po całonocnej Podchorążówce, czyli trasie dla wędrowników i kadry. Uczestnicy każdej z tras mierzyli się z różnorodnymi zadaniami zwiedzając przy tym nie tylko okolice Olszynki Grochowskiej. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok! 

Podczas rajdu na uczestników czekało wiele zadań. Zuchy podczas swojej gry po Parku Skaryszewskim poznawały historię Powstania Listopadowego oraz bohaterów ulic związanych z tamtym wydarzeniem. Harcerze oraz harcerze starsi udali się na swoje gry zastępami. Harcerze pokonywali tereny w okolicy historycznej Olszynki Grochowskiej, a harcerze starsi wybrali się na dłuższą wędrówkę. Na trasie turystycznej, przeznaczonej dla mieszkańców Warszawy, padł rekord. Na punkcie startowym pojawiło się 75 uczestników. W nocy z soboty na niedzielę odbyła się tradycyjna Podchorążówka - gra dla kadry i wędrowników.  W tym roku uczestnicy wcielili się w studentów kryminalistyki, którzy postanowili rozwikłać tajemniczą śmierć ich wykładowcy - nadkomisarza wydziału zabójstw. W trakcie trasy mogli przesłuchać świadków, rozwiązać zagadki matematyczne, łączyć ze sobą różne informacje oraz dowody, no i oczywiście przejść kilka kilometrów. W podchorążówce wzięły udział aż 72 osoby w 16 patrolach (najwięcej ze wszystkich 6 tras tegorocznej Olszynki), a do końca przetrwało aż 15 z nich.

Składamy podziękowania dla całego sztabu rajdu. Największe podziękowania należą się komendantom tras: hm. Kindze Żelechowskiej-Matysiak, pwd. Gabrieli Lassocie, hm. Jackowi Czajce i phm. Tamarze Uliasz. Szczególne dzięki przekazujemy komendantce rajdu oraz szefowej trasy wędrowniczej phm. Julicie Przesmyckiej.  

Wyniki 61. ROG "Na szlaku historii"

Trasa Zuchowa:
1 miejsce - 112 WGZ Kraina Fantastów
2 miejsce - 32 WGZ Villagxo + 32 WGZ Zatoka Księżycowa
3 miejsce - 147 WGZ Baśniowi Podróżnicy

Trasa Harcerska:

1 miejsce - Zabójcze Gekony - 211 WDH Kaskada
2 miejsce - Robaki Biedaki - 420 WDH Omaha
3 miejsce - XYZ - 160 WDH Desertum

Trasa Starszoharcerska:

1 miejsce - Ranger 5 - 297 WDH Luna
2 miejsce - 211 WDSH Potok
3 miejsce - 32 WDSH Anomalia

Trasa Turystyczna:
1 miejsce - NK 79
2 miejsce - Pięciu Superbohaterów Grochowa...
3 miejsce - Odkrywcy z Gocławia+Syberyjskie Wilki 

Trasa Wędrownicza:

1 miejsce - Aniołki Charliego
2 miejsce - Rosuł
3 miejsce - Wado Vice

Projekt finansowało m.st. Warszawa UD Praga-Południe.

Relacja i zdjęcie: phm. Mateusz Kowalczyk, szef biura rajdu