Razem z harcerzami na Białorusi

W czasie minionego weekendu w dniach 15-17 listopada troje naszych instruktorów: phm. Anna Bodzińska, hm. Adam Czetwertyński, phm. Michał Kujawa oraz instruktorka GK ZHP hm. Jana Swinarska prowadzili w Grodnie cykl zajęć, w trakcie których podsumowaliśmy minioną akcję letnią (obóz w Stężycy i kolonia w Ocyplu), planowaliśmy współpracę, uczyliśmy młodą (i starszą) kadrę lepiej prowadzić drużyny i gromady. 

W piątkowym spotkaniu, jakie miało miejsce w konsulacie RP, wzięło udział 17 dorosłych opiekunek i drużynowych. Było to odpowiedzialna rozmowa o pracy środowisk harcerskich na Białorusi. W najbliższym czasie odbędzie się tam zjazd organizacji i wybór nowych władz. 

W sobotę odbyły się wielogodzinne warsztaty w większości w dwóch zespołach - kadry zuchowej i kadry harcerskiej. Łącznie w zajęciach wzięły udział 24 osoby. Tak duża grupa harcerek i harcerzy z Białorusi miała możliwość przypomnieć sobie różnorodne formy pracy, rozmawiać o planowaniu pracy, wymyślać zbiórki o Prawie Harcerskim, rozmawiać, czym jest ruch harcerski, a czym harcerstwo jako organizacja.

Niedziela to już tylko zwiedzanie Grodna.

Spotkanie w Grodnie przygotowała była drużynowa 1 Drużyny Grodzieńskiej phm. Lucyna Kiewlak-Dąbrowska. Projekt finansowany był przez Senat RP.