Biwak rehabilitacyjny NS

Już wróciliśmy z biwaku – turnusu rehabilitacyjnego (22.10 – 4.11) w Wiśle. Po raz szósty harcerki i harcerze drużyn Nieprzetartego Szlaku na zaproszenie Fundacji Ochrony Zdrowia Inwalidów mieli okazję  wzmacniać swe zdrowie i wypoczywać tym razem w Centrum Rehabilitacji i Rekreacji „Jubilat”. Braliśmy udział w codziennych zabiegach rehabilitacyjnych zleconych przez lekarza. Korzystaliśmy z basenu, tężni solankowej, siłowni.

Realizowaliśmy zadania  zespołowe ,,Góry, nasze ,góry...” oraz ,,Pani Jesień”. Odwiedziliśmy muzeum wsi Beskidzkiej w Wiśle, galerię Adama Małysza, rezydencję Prezydenta RP, Chatę Kawuloka, Centrum Koronkarskie w Koniakowie, skocznię im. Adama Małysza w Wiśle -  Malince, Centrum Pasterskie  w Koniakowie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch koncertach muzyki góralskiej. 

W trakcie wypraw poznawaliśmy otaczającą nas przyrodę, wykonaliśmy zielniki, każdy popracował na rzecz centrum i otaczającej nas przyrody.  Byliśmy także na dwóch całodniowych wycieczkach - w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W Beskidzie Śląsko-Morawskim  zwiedziliśmy przepiękne miasteczko Stramberk, słynące z piernikowych ciastek - smakowitych strambereckich uszów.

W ostatnią niedzielę naszego pobytu odwiedziliśmy Wadowice, a w nich nowoczesną multimedialną wystawę w wyjątkowy sposób ukazującą Jana Pawła II.  Kalwaria Zebrzydowska i klasztor o. Bernardynów. Tu co roku odbywa się droga krzyżowa, w której uczestniczy kilkaset tysięcy pątników. 1 listopada byliśmy na cmentarzu, uporządkowaliśmy zapomniane groby i zapaliliśmy znicze.

Ostatniego dnia podziękowaliśmy wszystkim pracownikom za organizację wspaniałego pobytu, doskonałe jedzonko a także za super opiekę medyczną i zabiegi.  Podziękowaliśmy również naszym druhnom: Lidii Skibie Silwie, Małgosi Rosie, Joasi Legdowicz i Grażynie Wyszomierskiej, które nam poświęciły swój czas. Nie zapomnieliśmy o przesłaniu pozdrowień sponsorom - prezesowi Zarządu Fundacji Zdrowia Inwalidów Kazimierzowi Kuciowi. Fundacja od 2014 r. zaprasza do swoich centrów i sanatoriów. W turnusach wzięło dotychczas udział 159 zuchów i harcerzy naszych drużyn. Bezpłatny transport zapewnia nam Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 

Dzięki przyjaciołom i naszej Fundacji „Inne spojrzenie” harcerki i harcerze mogą uczyć się, ratować zdrowie i poznawać nasz przepiękny kraj.

hm. Adam Sikoń