"Romanosy" w plenerze

W ostatni weekend września IKP „Romanosy” wybrał się na dwudniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie prastarej  stolicy Mazowsza, czyli Płocka, oraz skansenu Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w Kłóbce.

W Płocku 24 uczestników wycieczki zwiedziło najpiękniejsze zabytki miasta, w tym katedrę z grobami królów polskich – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz Muzeum Secesji. W południe na płockim rynku wysłuchano hymnu i obejrzano pasowanie na rycerza.  

Następnego dnia „Romanosy” przejechali do Kłóbki. Tam oprócz wiejskich chat, kuźni, olejarni, wiejskiej szkoły i karczmy, zwiedzono mały przepiękny kościółek. Jednak najważniejszym obiektem był dwór  – siedziba zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich, którego członkowie  byli uczestnikami (sic!) wszystkich polskich powstań narodowych.

Na zakończenie wycieczki „Romanosy” zawiązali krąg i odśpiewali „Bratnie słowo”. Kolejne wycieczki zaplanowano po województwie świętokrzyskim i Kaszubach.

Wycieczkę przygotował zespół turystyczny kręgu w składzie: hm. Andrzej Sadłowski, hm. Ewa Włodkowska, hm. Magda Wasilewska oraz hm. Grażyna Kozińska.

hm. Jacek Czajka