24. Światowe Jamboree Skautowe

Od 18 lipca patrol harcerek i harcerzy z naszego hufca uczestniczy w 24. Światowym Jamboree Skautowym, które odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Za uczestnikami pierwszy tydzień pobytu za oceanem. Z tego, co wiemy, bawią się wyśmienicie.

Zanim kilkunastoosobowa grupa harcerzy starszych i wędrowników wyruszyła do USA, czekały ich miesiące przygotowań. Patrol zlotów pod wodzą hm. Stanisława Matysiaka ochoczo przystąpił do zbierania środków na wyjazd. W organizację akcji zarobkowych włączyła się także phm. Katarzyna Krulak, która pilnowała, aby wszystko w kasie się zgadzało. Przez miesiące harcerze uczestniczyli w różnych akcjach zarobkowych. Brali też udział w biwakach polskiej reprezentacji, podczas których poznawali innych uczestników.

18 lipca z warszawskiego lotniska Okęcie wyruszyli pod kierunkiem hm. Stanisława Matysiaka na trzytygodniową wyprawę. Lot przebiegł bezpiecznie. Pierwszym przystankiem w USA był Nowy Jork. To tam harcerze mieli okazję zobaczyć Manhattan, Central Park, przejść się po Wall Street. Po dwóch dniach pobytu ruszyli do Wirginii Zachodniej na miejsce zlotu. We wtorek 23 lipca uczestniczyli w ceremonii otwarcia. Wtedy przygoda rozpoczęła się na dobre. Przed nimi jeszcze ponad tydzień pobytu na miejscu zlotu.

W Jamboree w ramach służby IST uczestniczy także dwójka naszych instruktorów - phm. Katarzyna Mamak i pwd. Jan Pacelik. W pocie czoła wspierają organizatorów w przeprowadzeniu Jamboree. Druhna Kasia zajmuje się relacjonowaniem zlotowych wydarzeń, druh Jan wspiera natomiast technicznie. Cieszymy się, że także w tej formie nasi instruktorzy uczestniczą w tym wydarzeniu.

Światowe Jamboree Skautowe odbywa się raz na cztery lata. Kolejne w 2023 r. w Korei Południowej!