Święto naszego bohatera

W maju mija 76 rocznica powstania w Sielcach nad Oką 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, bohatera naszego hufca.

Z tej okazji na zaproszenie Stowarzyszenia "Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców" uczestniczyliśmy w apelu przy pomniku Kościuszkowców na Wybrzeżu Helskim. Czasy świetności tego pomnika minęły, jest on teraz ukryty w blokowisku osiedla Port Praski, trochę zapomniany i zaniedbany, a przecież upamiętnia próby niesienia pomocy powstańcom warszawskim przez żołnierzy 1 Dywizji.

Po krótkim apelu udaliśmy się do kwatery kościuszkowskiej na wojskowym cmentarzu powązkowskim. Tam, razem z byłymi żołnierzami złożyliśmy kwiaty przy pomniku dywizji oraz przy „naszym” kamieniu. Był sztandar hufca i harcerze ze Szczepu 160 WDHiGZ im. M. Curie-Skłodowskiej i 288 i 112 WDHiGZ im. K. Makuszyńskiego.

Gen. Zenon Poznański, wiceprezes stowarzyszenia, bardzo ciepło nas przywitał i wyraził chęć współpracy z naszym hufcem. Umówiliśmy się na jesień na wspólne święto i Rajd Młodego Kościuszkowca.

Bardzo dziękuję dh. Magdzie i Kubie Orlickim oraz  druhom: Tomaszowi Godali, Jakubowi Kurowskiemu i Mikołajowi Danilukowi za służbę i godne reprezentowanie hufca. Szczególne podziękowanie kieruję do dh. Marcina Czajki i hm. Jacka Czajki  za zorganizowanie reprezentacji i przygotowanie sztandaru oraz pocztu sztandarowego.

Komendantka Hufca