Kwietniowa Rada Szczepowych

We wtorek 2.04.2019 r. przedstawiciele szczepów 31, 32, 112+288, 160, 211, 295, 296 i 420 WDHiGZ, komendy hufca, komisji rewizyjnej, namiestnictwa NS i zespołu promocji spotkali się na comiesięcznej radzie szczepowych. Tematów nie było dużo, co nie znaczy, że było krótko i nudno. Nic bardziej mylnego. 

 

W pierwszej kolejności phm. Julita Przesmycka kompleksowo podsumowała 60. Rajd „Olszynka Grochowska”. Wspomniała, iż rajd zamknie się dobrym wynikiem finansowym, jeżeli wszyscy wpłacą zaległe opłaty. Warto zauważyć, iż trasy organizowane były przez doświadczonych instruktorów, co odbiło się pozytywnie na programie i organizacji. Oceny w ankietach mają charakter dipolowy - jedni są zadowoleni z faktu, iż w trakcie imprezy harcerze mieli czas pracować w zastępach, inni z kolei żałowali, że tak mało działali całą drużyną. Rozbieżność widoczna była też w innych uwagach, jednakże na tak dużej imprezie, w której wzięło udział ponad 700 osób, zawsze będą sprzeczne sygnały. Generalnie zgodziliśmy się, że 60. ROG był imprezą udaną. 

 

Zaraz po tym hm. Adam Czetwertyński i pwd. Bogdan Ciechomski omówili problem martwych stron szczepów w sieci i naszej promocji. Mało o sobie piszemy, a jak już to robimy, to przekazujemy zdawkowe informacje na Facebooku. Druhowie zachęcali więc do inwentaryzacji naszych stron, uruchomienia ich i dzielenia się ze światem aktywnościami szczepów oraz pisania wieści na stronę hufca, która aktualnie jest naszą jedyną kroniką działań. 

 

Kolejnym tematem była organizowana w sobotę 13.04.2019 r. w godzinach 10.00 – 17.00 w lokalu komendy hufca Sobotnia Akcja Szkoleniowa i warsztaty przed HAL. Warsztaty poświęcone będą przede wszystkim problemom bezpieczeństwa na obozach. Szczegóły już wkrótce. 

 

Następnie na tapetę wrzuciliśmy najbardziej burzliwy temat, jakim jest problem składek. Część osób niestety jeszcze do tej pory ma je niezapłacone, co zgodnie ze Statutem skutkuje skreśleniem z listy ZHP. Hm. Aneta Chabowska-Wachowicz, która wraz z hm. Ewą Lachiewicz-Walińską i pwd. Bogdanem Ciechomskim od stycznia pracuje nad przygotowaniem zestawienia finansowego, nakreśliła problem i przedstawiła listę zaległości, a przewodniczący komisji rewizyjnej hm. Krzysztof Rudziński ze wsparciem pwd. Wojciecha Kowalówki przedstawili na podstawie Statutu i obowiązujących regulaminów prawne konsekwencje tej sytuacji. 

 

Później komendantka phm. Krystyna Mamak opowiedziała o możliwościach zdobycia grantu socjalnego na HAL oraz możliwości wyjazdu na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen. 

 

Ostatnim tematem był strajk nauczycieli. Zgodnie z sugestią phm. Jana Korkosza komendantka zachęca wszystkie środowiska do podjęcia służby w tym dniu i zajęcia się dziećmi w szkołach.