Uczestnicy kursu przewodnikowskiego uczą pierwszej pomocy

W czwartek 31 stycznia uczestnicy kursu przewodnikowskiego Wakan Tanka 2019 w ramach służby poprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy dla dzieci biorących udział w akcji Zima w mieście. Wydarzenie zorganizowane było dzięki uprzejmości pracowników Kulturoteki w Wawrze, a w szczególności Komendanta Hufca ZHP Warszawa Wawer pwd. Marcina Świderskiego.

Przygotowania zajęć rozpoczęły się już we wtorek. Uczestnicy kursu przewodnikowskiego poznali temat służby. Nie wiedzieli do końca jaka to będzie grupa, znali jedynie prawdopodobny przedział wiekowy i liczbę osób, które mają wziąć udział w warsztatach. Następnie w trakcie zajęć z planowania pracy dowiedzieli się jak należy zabrać się do tego zadania. W zastępach powstały pierwsze koncepcje. Następnie kursanci wspólnie wypracowali końcowy plan. Na tym etapie podzielili się na trzy grupy robocze, które odpowiadały za różne elementy całego wydarzenia.

Same warsztaty z pierwszej pomocy odbyły się w budynku Kulturoteki w Wawrze. Uczestnicy mieli do dyspozycji kilka pomieszczeń biblioteki. Kursanci przybyli pewien czas przed warsztatami, aby rozeznać się w terenie i przygotować wszystkie elementy. Plan był następujący: wpierw uczestnicy warsztatów mieli spotkać się w dużej sali i poznać tematykę zajęć, następnie w patrolach, których patrolowymi mieli być kursanci kursu Wakan Tanka, mieli wziąć udział w grze. Na punktach mieli poznać teoretyczne zagadnienia, które tam też mieli przećwiczyć. Kolejnym elementem przygotowanym na warsztaty miał być quiz. Zabawa na motywach telewizyjnego teleturnieju „Postaw na milion” miała na celu utwierdzić poznaną wiedzę. O godz. 9:10 w bibliotece pojawili się uczestnicy warsztatów. Okazało się, że były to dzieci w wieku wczesnoszkolnym (1-3 klasy szkoły podstawowej). Kursanci musieli w kilka minut przepracować i dostosować zadania do wieku uczestników.

Całość wydarzenia przebiegła bardzo sprawnie. Uśmiechy na buziach uczestników spotkania wskazywały na ich zadowolenie. To była dobrze wykonana służba!