Kurs przewodnikowski Wakan Tanka 2019

Od soboty 26 stycznia w jednej z anińskich szkół trwa kurs przewodnikowski Wakan Tanka 2019. W tegorocznej edycji udział bierze 24 uczestników. Aż 16 stanowią wędrownicy naszego hufca, a 8 śmiałków przybyło do nas z różnych stron Mazowsza. Przed kursantami tydzień pełen zdobywania wiedzy i umiejętności, którymi powinien cechować się instruktor ZHP.

Za uczestnikami dwa dni kursowych zajęć. Zaraz po przyjeździe zadaniem kursantów było przygotowanie wioski Wakan Tanka. Poza tradycyjnym tipi znalazła się w niej płacząca wierzba, ognisko, liczne łapacze snów. Tak przygotowani mogli pod wieczór wyruszyć na wędrówkę z phm. Justyną Piwowar, podczas której zastanawiali się nad Misją ZHP. Po powrocie do szkoły jeszcze przez długie godziny dyskutowali o wartościach. W niedzielę kursanci poznali rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży (phm. Anna Bodzińska), metodę harcerską (phm. Zuzanna Pacholczyk), metodyki (phm. Zuzanna Pacholczyk). Pod koniec dnia odbyło się obrzędowe przyjęcie uczestników do wioski. Zanim jednak to nastąpiło, zastępy prezentowały swoje indiańskie legendy i imiona. Poniedziałkowym zajęciom przyświecała idea rozwoju osobistego. Od rana wraz z hm. Piotrem Piskorskim uczestnicy poznawali Kodeks Instruktorski oraz ideę stopnia przewodniczki/przewodnika. Kursanci dowiedzieli się też, dlaczego ważny jest rozwój osobisty. Po tych wszystkich zajęciach zabrali się za rozpisywanie swoich przykładowych prób instruktorskich. Wieczorem podczas zajęć z hm. Ewą Lachiewicz-Walińską uczestnicy dyskutowali o autorytecie i osobistym przykładzie instruktora wychowawcy. 

Przed kursantami jeszcze wiele zajęć. Trzymajcie za nich mocno kciuki!