Szczep po pięćdziesiątce

19 stycznia 2019 r. w sali teatralnej Klubu Kultury Gocław przy ul Abrahama spotkały się zuchy, harcerze i instruktorzy z Grochowa i Białołęki, by wspólnie świętować pięćdziesiątą trzecią rocznicę powołania Szczepu 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego.

Nieobecną komendantkę szczepu phm. Joannę Stefaniak godnie zastępował hm. Marek Medyński.

Program święta obejmował uroczysty apel, kominek oraz prezentacje multimedialną.Podczas apelu prowadzonego przez ćwika Marcina Czajkę odczytany został rozkaz specjalny a zuchy złożyły Obietnicę Zuchową na sztandar hufca. Tradycyjnie przyznano plakietki szczepu oraz drużyn i gromad.

Kominek prowadzili phm. Marta Czajka i ćwik Marcin Czajka. Po obrzędowej pieśni o historii szczepu wygłosił gawędę hm. Jacek Czajka. Następnie przedstawiały się jednostki szczepu: 112 WGZ „Kraina Fantastów” (pwd. Aleksandra Zagubień), 288 WGZ „Dreptusie” (phm. Marta Czajka), 288 WGZ „Mieszkańcy Lasu Początku i Końca” (pwd. Marzena Karolczuk), 112 WDH „Czirokezi”(sam. Maria Kalinowska), 288 WDH „Włóczykije” (pion. Hanna Włodarz), 288 WDH „Watra” (phm. Michał Kujawa) oraz krąg „Góra 288” (hm. Tadeusz Mandziak).  Ich prezentacjom  towarzyszyły harcerskie  pieśni i zuchowe pląsy. Ciekawostką godną odnotowania był odczytany  życiorys bohatera szczepu, napisany wierszem przez och. Ewę Motoszko.

W rocznicowym spotkaniu wzięła udział również hm. Grażyna Kozińska, która przez szesnaście lat pełniła funkcję komendantki Szczepu 288.

hm. Jacek Czajka