Blog instruktorski "Na przekór"

Blog instruktorski 'Na przekór'

O instruktorskim blogu

 1. Blog instruktorski nosi stary, dobrze znany tytuł „Na przekór”. Ma więc być po części kontynuacją hufcowego pisma, w którym pisaliśmy o ważnych sprawach Związku, hufca i naszych drużyn. Nie chciałbym stosować nadzwyczajnych apeli. Piszcie o tym, co Was cieszy i co Was boli. Co uważacie za nasz (harcerstwa, szczepu, gromady…) sukces, a co za klęskę. Może macie dobry pomysł programowy? Może napiszecie, dlaczego nie możemy zorganizować wspólnych śpiewanek drużyn, choć na niedawnej gali hufca dobrze nam się stare piosenki śpiewało?

  hm. Adam Czetwertyński , 10.01.12 20:51 Czytaj dalej 16,183 komentarzy

Pomagajmy drużynowym

 1. Nasz blog Instruktorskie nie cieszy się popularnością. Przecież ci, którzy chcą coś przekazać naszej kadrze, piszą systematycznie do "Świerszcza". A blog? Po co blog - jeszcze jedno miejsce, gdzie trzeba by było zaglądać i na dodatek... teksty czytać. A ja jednak wracam do tego miejsca nieco dla mnie kłopotliwego. Na wiosnę zamieściłem tu materiał, który wzbudził kontrowersje. Nie chciałem nikogo osobiście urazić, tekst usunąłem. 

  Acz , 28.12.19 20:44 Czytaj dalej 0 komentarzy

Drużynowi

 1. W trakcie spotkań komisji stopni słyszę wielokrotnie: - Chcemy, by druhna X otworzyła próbę instruktorską, bo za miesiąc (za dwa miesiące, za trzy miesiące - odpowiednio skreslić) ma zostać drużynową. 

  ACz , 11.06.18 11:51 Czytaj dalej 0 komentarzy

A w Krakowie ci najwięksi

 1. W ten sam weekend, gdy nasze zuchy i harcerze rywalizowały na trasach Olszynki Grochowskiej, z Polonistą byliśmy w Krakowie na konferencji "dużych hufców". Te duże hufca znalazły się w cudzysłowie, ponieważ była to konferencja przedstawicieli środowisk, które liczą ponad 700 osób wpisanych do ewidencji. Hmm... Duży hufiec liczący 700 osób? Czy rzeczywiście duży? I wyobraźcie sobie, że takich hufców w całej Polsce jest raptem 22. 

  ACz , 07.03.18 10:30 Czytaj dalej 0 komentarzy

Biała Służba podczas Światowych Dni Młodzieży

 1. Serdecznie zapraszamy wszystkich wędrowników i instruktorów do uczestniczenia w Białej Służbie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To wdzięczna służba dla papieża Franciszka i milionów młodych ludzi z całego świata. To także wyjątkowa lekcja wiary, tolerancji, pokory, pojednania i miłosierdzia.

  ACz , 09.05.16 00:11 Czytaj dalej 0 komentarzy

Hm. Dariusz Matusiak

 1. 20 października 2013 r. po ciężkiej i długiej chorobie odszedł na wieczną wartę hm. Dariusz Matusiak, wieloletni zasłużony instruktor naszego hufca.

  Widziałem się z Darkiem w szpitalu zaledwie kilka dni temu. Po kilkumiesięcznej chorobie wyszedł niespodziewanie ze stanu krytycznego, odzyskał przytomność i charakterystyczną dla siebie werwę. Dowcipkował z opiekującymi się nim pielęgniarkami. Był pełen nadziei na rychłe wyzdrowienie, planował rehabilitację, snuł instruktorskie plany na przyszłość.

  hm. Andrzej Sadłowski , 22.10.13 09:49 Czytaj dalej 30,755 komentarzy

Tropiciele - recenzja książki

 1. O dawnych czasach można powiedzieć wiele, w tym to, że funkcjonowała literatura młodzieżowa, a nawet była Młodzieżowa Agencja Wydawnicza. Co więcej często bohaterami byli harcerze jak zastęp Czarne Stopy, towarzysze Pana Samochodzika, Szymek Krusz przekształcającą podwórkową bandę w harcerzy, „biała noga”, który jak Poirot prowadził śledztwo nie wstając z łóżka, detektywistyczna drużyna harcerska szukająca Marka Piegusa. Ostatnimi takimi książkami są chyba autorstwa hm.

  HO Bogdan Ciechomski , 04.10.13 22:25 Czytaj dalej 16 komentarzy

Instruktor na galowo?

 1. Obserwując pytania, odpowiedzi, dyskusje na zapytaj.zhp.pl, a wcześniej forum ZHP i forum mundurowego zastanawiam się nad rolą munduru. Nie w kwestii tworzenia wspólnoty czy niwelowania nierówności tylko jako stroju do konkretnych form aktywności. Mundur harcerski w zależności od aktywności drużyny jest i strojem roboczym i strojem wyjściowym. Chociaż to pierwsze to skrajne przypadki bo już nie myjemy garnków na obozie w mundurach, to drugie czasami nam się zdarza.

  HO Bogdan Ciechomski , 25.09.13 23:08 Czytaj dalej 0 komentarzy

Słowo o bitwie

 1. Ulotka 54 Rajdu Olszynki Grochowskiej - 2013

  phm. Jacek Czajka , 25.02.13 19:20 Czytaj dalej 1 komentarzy

Harcerskie Kolekcje - otwarcie wystawy

 1. "Ogniska już dogasa blask,
  Braterski splećmy krąg…"

  W październiku 2012 r. w Domu Kultury Wygoda zorganizowana została wystawa phm. Jacka Czajki i
  phm. Tadeusza Mandziaka "Harcerskie kolekcje".

  phm. Jacek Czajka , 30.01.13 23:58 Czytaj dalej 10,722 komentarzy

Strony